Tüm zamanların en büyük sosyal medya platformu olan Facebook yıllardır süregelen liderliği açık ara elinde tutan nadir firmalar arasında yer alıyor.  Hak etmiş olduğu bu konumu sayesinde sizin de marka bilinirliğinizi artırabilmek için Facebook reklamları ile tanışmanız gerekiyor. Aslına bakarsanız bunun temel ve istatistik bazı verilere dayalı olması durumu kaçınılmaz kılan en önemli faktördür. Facebook şu anda aylık, 2.8 Mr kullanıcıya ev sahipliği yapan dev bir iletişim ağına sahiptir. Öyle ki ABD’de aylık sosyal medya ziyaretlerinin %60,5’inden fazlasını Facebook üstleniyor. Öyleyse kendinize sorun, hedef kitlenizin de yer alabileceği %60’lık büyük bir pazarda markanızı tanıtmak istemez misiniz? Neden bu kadar devasa bir data havuzundan sizde faydalanmayasınız? 

Facebook reklamları ile nokta atışı hedefleme mucizesi

Facebook, Dünya üzerindeki tüm sosyal medya platformaları arasında en esnek ve çok yönlü hedefleme yapısına sahiptir olan bir platform olmayı başarmıştır. Facebook reklamları sayesinde markanız için doğru olan hedef kitlenize, konum, demografi, yaş, cinsiyet, ilgi alanları ve çok daha fazlasına göre ulaşabilirsiniz. Geçmişte birçok reklam uzmanının belirttiği gibi, Facebook, potansiyel müşterileri cerrahiye yakın bir hassasiyetle hedeflemenize olanak tanır. En önemli kriter bu olsa da sadece bunla bitmiyor. Facebook reklamlarını kullanmanın diğer birçok faydaları bulunmaktadır. Profesyonel reklam verenler için çok geniş bir hareket kabiliyetine sahip dinamik bir yapıya sahiptir. Özellikle Google AdWords’e kıyasla, tıklama başına maliyet oldukça rekabetçidir.

En etkili facebook reklam türleri nelerdir?

Hangi tür Facebook reklamlarının sizin için en etkili olacağını bilmek, kampanya hedeflemenize bakacağını profesyonel ve stratejik bakış açısına bağlıdır.

 • Sayfanıza trafik çekmek ister misiniz? 
 • Dönüşüm oranınızı artırmaya mı çalışıyorsunuz? 
 • Facebook sayfanız için bir takip oluşturmak ister misiniz?
 • Marka bilinirliği yaratmak mı istiyorsunuz?
 • Hedef kitleniz ile etkileşim mi kurmak istiyorsunuz?
 • Sayfanıza beğeni ve takipçi kazanmayı mı amaçlıyorsunuz?
 • Web sitenize trafik çekmek mi istiyorsunuz?
 • Fiziksel mağazanıza müşteri ziyareti yapılsın mı istiyorsunuz? 
 • Dönüşüm oranlarınızı mı artırmak istiyorsunuz?
 • Alışveriş ve sepete ekleme sayısını mı artırmak istiyorsunuz?

Gördüğünüz gibi, bir Facebook reklam türü (veya türleri) seçmeden önce, gerçekleştirmek istediğiniz belirli bir pazarlama hedefini belirlemelisiniz. Yeter ki sizin için en uygun olan reklam modelini tespit edip bu yönde kreatif reklamlar oluşturmaya başlayın. Facebook reklamları sayesinde ulaşabileceğiniz kitle sayısını gördüğünüzde gözlerinize inanamayacaksınız! Şimdi gelelim bu reklam modellerinin hangileri olduğuna ve ne işe yaradıklarına;

Marka Bilinirliği Reklamları:

Facebook marka bilinirliği reklamları dijital dünyada markanızı mümkün olan en fazla kullanıcı sayısı ile buluşturan ve tıklama başı maliyetleri oldukça düşük olan reklam modelleridir. Marka bilinirliği reklam verme amacı, reklamlarını hatırlama olasılığı daha yüksek olan kişilere reklam yayınlamak isteyen reklam verenler içindir oldukça idealdir. reklam hatırlanırlığı yükselişi oranları genellikle %9 civarında gerçekleşir ve kampanyaların büyük çoğunluğu için bu oran %4 ile %17 arasındadır. Tıklama oranları, video görüntülemeleri, beğenmeler, paylaşımlar, yorumlar, alışverişler ve diğer dönüşümler, reklamları hatırlanır kılan eylemlere örnek olarak verilebilir. Bunlar göz önünde bulunduğumuz binlerce sinyalden sadece birkaçıdır.

Erişim Reklamları:

Erişim reklam verme amacı, reklamlarınızı gören kişi sayısını ve bu kişilerin reklamlarınızı görme sıklığını en üst düzeye çıkarır. Bu reklam verme amacında, kampanyanızın süresi boyunca erişiminizi veya gösterimlerinizi en üst düzeye çıkarabilirsiniz. Ayrıca bir kişinin reklamınızı kaç defa göreceğini ve kişinin reklamı bir daha görmesi için kaç gün geçeceğini belirleyen sıklık kontrolleri ayarlayabilirsiniz.

Trafik Reklamları:

Trafik reklam verme amacı, insanları sitenize veya uygulamanıza çekmek üzere tasarlanmıştır. Trafik reklam verme amacıyla oluşturacağınız reklamlarla:

 • İnsanları site, uygulama, telefon görüşmesi veya Messenger konuşması gibi bir hedefe yönlendirin (Site Tıklamaları)
 • Mobil veya masaüstü uygulamanıza giden kişi sayısını artırın (Uygulama Etkileşimi)

Trafik reklam verme amacıyla bir reklam oluşturduğunuzda:

 1. Trafiği nereye çekmek istediğinizi seçebilirsiniz:Site, Uygulama, Messenger veya WhatsApp’ı seçebilirsiniz.
 2. Daha önce uygulamanızı yükleyen kişileri hedefleyebilirsiniz: Reklam oluşturma akışının Hedef Kitle kısmında, daha önce uygulamanızı yükleyen kişileri hedefleyebilirsiniz.

Etkileşim Reklamları

Etkileşim reklamları (sayfa gönderisi etkileşim reklamları olarak da bilinir), Facebook reklamları arasında en çok kullanılan ve diğerlerine oranla daha az detay içerendir. Facebook sayfanızda bir gönderi oluşturursunuz, ardından, sizi henüz tanımayan kullanıcılara göstermesi için yayınlamaya başlarsınız. Bu sayede CPM oranları oldukça düşük maliyetlerle binlerce kullanıcıya çok kısa bir sürede temas ederek vermek istediğiniz mesajı iletirsiniz. Bu noktada, profesyonel çekilmiş ve platfromalara uygun ölçülerde görseller ile videolar paylaşabilirsiniz. Etkileşim reklamlarını kullanmanın en önemli avantajı, Facebook’un inanılmaz hedefleme yeteneklerinden yararlanmanızdır. Çok çeşitli kriterler arasından hedef kitlenizi seçerek, sadece hedeflemek istediğiniz kişiler tarafından görüntülenebilirsiniz. 3 ana Etkileşim reklamı türü vardır; Metin, resim ve video reklamlarıdır. Bunların içerisinde en etkili olanı öncelikle video formatıdır. Sonrasında görsel ve yazılı içerikler gelir. Bu yüzden video reklamlara ve resim reklamlara odaklanılmalıdır.

 • Video Reklamlar: Adobe firması tarafından yapılan bir araştırmada, video reklamla etkileşime girerek alışveriş yapanların, alışveriş yapmayanlara oranla 1,81 kat daha fazla satın alma olasılığının olduğunu gösteriyor. Ayrıca, internet kullanıcılarının yaklaşık yarısı bir mağazayı ziyaret etmeden önce bir ürün veya hizmetle ilgili videoları arıyor. Bu nedenle, Facebook’ta Video Reklamları kullanmak, satışları artırmak için güçlü bir araç olacaktır. 30 saniye gösterilen açıklayıcı bir video kullanıcıların dikkatini çekmek için yeterli olacak güce sahiptir.
 • Görüntülü Reklamlar: Görüntülü reklamlar, video reklamlardan bir tık daha az etkileşim sonuçları getirmesine karşın oldukça geniş kullanım ağına sahiptir. Dizaynı ve oluşturulması kolaydır ve efektif sonuçlar verir. Bununla birlikte, b doğru açı ve kalitede çekilmiş doğru görüntüler ile harika sonuçlar elde edebilirsiniz.
 • Metin Reklamları: Görüntülü ve Video reklam modellerine göre daha az etkili olsa da doğru ve ilgi çekici hazırlanmış metinler çok etkili sonuçlar getirmektedir.

Video Görüntüleme Reklamları

Hızlı Deneyim reklam türü, birisi mobil cihazında onlara dokunduktan hemen sonra başlatılan tam ekran Facebook reklamlarını ifade eder.

Buna koleksiyon reklamları da dahildir. İlk olarak, kullanıcı etkileşimde bulunabileceği Facebook reklamının kendisini görür. Bir kullanıcı bir reklama dokunduğunda, anında ürünlere göz atabilecekleri bir sonraki pencereye (hala aynı reklamın içinde) yönlendirilir.  Son olarak, beğendikleri ürünü seçtiklerinde, alışveriş penceresine yönlendirilirler. Hızlı Deneyim reklamları özel olarak hazırlanabilir veya bir şablona dayalı olabilir. Hangisini seçerseniz seçin, bu reklamlar ürünlerinizi veya markanızı öne çıkarmak için harika bir reklam modelidir. Hatta 2 veya daha fazla Hızlı Deneyimi birbirine bağlayarak daha fazla içeriğinizin görüntülenmesini sağlayabilirsiniz!

Başlıca avantajları şunlardır:

 • Çarpıcı görseller, 
 • İlgi çekici kreatifler
 • Çok yönlü ve efektif düğme ve bağlantılar
 • Üst düzey kullanıcı deneyimi

Hızlı Deneyim, tüm Facebook reklam biçimleriyle (resim, video, atlıkarınca ve koleksiyon) uyumludur. Facebook Haber Kaynağı ve Facebook Hikayelerinde görünürler. Ayrıca, reklamınız için seçtiğiniz öğelere bağlı olarak başka yerlerde de görünürler. Fakat dikkat edilmesi gereken bir nokta var ki, görüntüleme süresi ve görüntüleme yüzdesi dahil Hızlı Deneyim için mevcut tüm metrikleri kontrol ettiğinizden emin olun. Bunlar, reklamlarınızı maksimum erişim ve etki için uyarlamanıza yardımcı olacaktır.

Koleksiyon reklamları

Facebook Koleksiyonu reklamları da yalnızca mobildir ve Hızlı Deneyim reklamları kategorisine aittir. Bu, akıllı telefonlarında ve benzer cihazlarında gezinirken kullanıcılara en iyi deneyimi sunmak için optimize edildikleri anlamına gelir. Potansiyel müşteri oluşturma reklamlarına benzer şekilde, kullanıcılar bir Koleksiyon reklamına dokunduklarında, koleksiyonla eşleştirilmiş, hızlı yüklenen, tam ekran bir Hızlı Deneyim reklamına yönlendirilirler. 

Koleksiyon reklamları için akış şu şekilde çalışır:

 1. Bir kullanıcı, bir kapak resmi veya video ve altında birkaç küçük ürün resminden oluşan koleksiyon reklamınızı görür.
 2. Kullanıcı reklama dokunur ve daha fazlasını öğrendiği bir Hızlı Deneyim reklamına yönlendirilir.
 3. Hızlı Deneyim reklamı, kullanıcıyı web sitenize, tıklama sonrası açılış sayfanıza veya istedikleri satın alma işlemini gerçekleştirebilecekleri uygulamaya götürür.
 4. Koleksiyon reklamları, aynı anda birden fazla ürünü piyasaya sürüyorsanız idealdir. Kapak resmi dikkat çeker, ürün resimleri örnekleri gösterir ve Hızlı Deneyim ile alışveriş yapanları koleksiyonunuza çeker.

Etkinlik reklamları

Etkinlik reklamları, bir etkinlik oluşturmanıza ve ardından istediğiniz hedef kitleyi doğrudan Facebook etkinlik sayfanızdan hedeflemenize olanak tanır. Bu, en son ürünlerinizi sergilediğiniz bir web semineri, sponsor olduğunuz bir konser, ürün nişinizle ilgili bir atölye çalışması olabilir. Yani izleyicilerinizin sizinle etkileşime girmesini sağlayacak her şey olarak düşünebilirsiniz. Farkındalığı artırmanın, takipçilerinize katılmaları için basit bir yol sağlamanın ve davetinize kaç kişinin yanıt verdiğini takip etmenin mükemmel bir yoludur. Bir kullanıcının akışında Facebook reklamı göründüğünde, etkinlik için “ilgilenenler” veya “Gidiyor” seçeneklerinden birisine tıklamaları istenecektir.

Teklif reklamları

Muhtemelen adından da anladığınız gibi, Facebook Teklif reklamları, kullanıcılara belirli tekliflerle takipçilerini cezbetme fırsatı sunar. Bunlar hoşunuza giden hemen hemen her şey olabilir. İndirimler, tatil fırsatları, eşantiyonlar gibi düşünebilirsiniz. Teklif reklamları, Facebook haber akışında yerel olarak görüntülenir. Üç farklı biçimde gelirler:

 • Çevrimiçi Teklif Reklamları: Çevrimiçi teklif reklamları yalnızca bir web sitesinde ve yalnızca en az 400 beğeniye sahip sayfalarda kullanılabilir. Kullanıcılar bir mobil teklif talep ettiğinde, çevrimiçi mağazanızın ödeme sayfasında kullanabilecekleri bir indirim kodu alırlar.
 • Mağaza İçi Teklif reklamları: Bunlar yalnızca fiziksel bir mağazada kullanılabilir, bu da onları fiziksel işinize biraz trafik çekmek istiyorsanız mükemmel bir seçim haline getirir. Teklifi talep ettikten sonra, kullanıcılara ödeme sırasında kullanabilecekleri bir barkod veya QR kodu verilir.
 • Mağaza içi ve Çevrimiçi Teklif reklamları: Mağaza içi veya çevrimiçi teklif reklamları, kullanıcıların teklifi çevrimiçi olarak veya fiziksel bir mağazada kullanmalarına olanak tanır.

Teklif reklamları, insanlar indirimlere ve diğer promosyonlara daha fazla dikkat etme eğiliminde olduğundan, diğer Facebook reklam türlerinden daha fazla erişime sahiptir. Teklif reklamları, satışları artırma açısından geleneksel reklam biçimlerinden üstün olmanın yanı sıra, mevcut müşterilerle etkileşim kurmanıza ve mağazanıza geri dönmelerini sağlamanıza da yardımcı olabilir. Ayrıca yenilerini kazanmak ve aciliyet duygusu yaratmak için harikadırlar.

Potansiyel Müşteri Oluşturma reklamları

Geleneksel müşteri adayı oluşturma yoludur. Kullanıcılar, form dolduracakları bir açılış sayfasına yönlendirilerek bilgilerinin gönderilmesi istenir ve bu sayede database içine dahil edilirler. (Bu temel model, yukarıda açıklanan Teklif reklamları için geçerlidir.) Formu gönderdikten sonra, kullanıcılar Facebook reklamını tıklayıp Facebook’ta gezinmeye geri dönebilir. Bu, kullanıcılara güzel ve sorunsuz bir kullanıcı deneyimi sunar. Form reklamlar sonradan hedefleme modellerinde stratejik olarak kullanılabileceği gibi anlık olarak müşterilerin iletişim bilgilerine ulaşıldığı için Facebook reklamları arasında çok değerli bir formattır.

Sayfa Beğeni Reklamları:

Facebook sayfanızın sahip olduğu “beğeni” sayısını artırmak ve sağlam bir müşteri tabanı oluşturmanıza yardımcı olacaktır. Ayrıca, daha fazla müşteri, içeriğinizi organik olarak göreceğinden, gelecekteki reklamların ve yayınların daha büyük bir etkiye sahip olacağı anlamına gelir. Ancak sayfanızdaki “beğenilerin” sayısını nasıl artıracaksınız? Bunun için birkaç “manuel” seçenek vardır:

 1. Sayfayı kişisel profiliniz üzerinden tekrar tekrar paylaşarak tanıtımını gerçekleştirin. 
 2. E-posta bültenleri, web siteleri ve benzerleri aracılığıyla diğer sosyal medya platformlarında düzenli paylaşım yapın.
 3. Sponsor reklam vermeye özen gösterin.

Bu reklam türü en çok sosyal medyadaki varlıklarına odaklanan çevrimiçi mağazalar için uygundur (moda, sağlık ve yaşam tarzı mağazalarınıza bakıyoruz!) Temel olarak, Facebook için düzenli olarak çok sayıda içerik oluşturuyorsanız ve müşterilerinizle etkileşim kuruyorsanız, bu reklamlar tam size göredir. Bir taşla iki kuş vurmak istiyorsanız, diğer Facebook reklam türlerine bir “Sayfa Beğenisi” harekete geçirici mesajı da ekleyebilirsiniz.

Mesaj Reklamları:

Mesajlar reklam verme amacı, işletmenizle olan konuşmaları artırır. Bunu şu amaçlarla kullanabilirsiniz:

 • Potansiyel müşteriler bulmak
 • İşlemleri artırmak
 • İnsanlara erişmek ve bağlantı kurmak
 • Soruları yanıtlamak
 • Destek sunmak

Mesaja yönlendiren reklamlarla mesajlaşma konuşmaları başlatabilirsiniz. Bu reklamları Messenger, Instagram ve/veya WhatsApp’ta işletmenizle konuşma başlatma olasılığı daha yüksek olan kişilere yayınlarız. Bu süreç, değerlendirme aşamasındaki müşterilerin eylem aşamasına geçmesine yardımcı olur. Örneğin, bir müşteri işletmenizin bir reklamıyla ilgileniyor olabilir. Mesajlar reklam verme amacını kullanan bir reklam yayınladığınızda, müşteriler reklama tıklayarak doğrudan işletmenizle konuşma açabilir. Bu fırsatı, ürün ve hizmetleriniz hakkında daha fazla bilgi sunmak için kullanabilirsiniz.

Dönüşümler

Dönüşümler reklam verme amacı, insanların internet sitenizde, uygulamanızda veya Messenger’da değerli eylemler gerçekleştirmesini sağlamak üzere tasarlanmıştır. İnternet sitelerinde Facebook pikseli veya Dönüşümler API’si, uygulamalarda ise Uygulama Olayları gereklidir.

Katalog Satışları

Katalog, Facebook ve Instagram’da reklamını yapmak veya satmak istediğiniz ürünler hakkındaki bilgileri içeren bir kapsayıcıdır. Ürünler (e-ticaret), oteller, uçuşlar, destinasyonlar, ev ilanları veya araçlar gibi farklı envanter türleri için kataloglar oluşturabilirsiniz. Katalogları oluşturma ve yönetme platformu Ticaret Yöneticisi’dir.

Mağaza Trafiği

Mağaza trafiği reklam verme amacı, yerelleştirilmiş Facebook reklamları oluşturmanıza, bu reklamları yakındaki kişilere yayınlamanıza ve mağazalarınıza gelen müşteri sayısını artırmanıza olanak tanır. Birden fazla fiziksel mağazanız varsa bu reklam verme amacını kullanabilirsiniz.

Slayt gösterisi reklamları

Video çekmek ve düzenlemek sizin için çok pahalı mı yoksa zaman alıcı mı olacak? Endişelenme. Slayt gösterisi reklamları, video prodüksiyonuna bir kuruş harcamanıza gerek kalmadan görsel olarak ilgi çekici bir reklam biçimi sunar. Aslında, Facebook reklamlarının en çarpıcı türlerinden biridir.

Slayt gösterisi reklamları, en az üç hareketsiz resimden oluşan bir dizi çeker (örneğin, ürün resimleriniz). Ardından, hareket yanılsaması yaratmak için otomatik olarak geçişler ve efektler oluştururlar. Ses ve metin de eklemek mümkündür. Hepsinden iyisi, tüm bunlar Facebook Reklam Yöneticisi içinde yapılır.

Görsel olarak ilgi çekici oldukları için Slayt Gösterisi reklamları, Facebook’taki sonsuz metin ve statik görsel akışından sıyrılmanıza olanak tanır. Ürünlerinizi sergilemenin ve bir hikaye anlatmanın kullanışlı bir yolu.

Hikayelerden bahsetmişken, bir ipucu, Slayt Gösterisi reklamınızı bir araya getirmeye başlamadan önce storyboard yapmaktır. Hangi resimlerin hangi sırayla gösterileceğine dair bir plan oluşturun. Kendinizi süper yaratıcı hissediyorsanız bir mini hikaye bile oluşturabilirsiniz.